Pokles způsobil další prudký propad cen pohonných hmot a dalších energetických produktů. V únoru ceny naopak mírně vzrostly o 0,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.
Ceny se snížily poprvé za 13 měsíců a pokles byl nejvyšší od ledna 2015, kdy se propadly o 0,6 procenta. Meziročně ceny vzrostly o 2,4 procenta.
Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, minulý měsíc činila 0,1 procenta. Meziroční jádrová inflace činila dvě procenta.
Ceny energií se proti únoru snížily o 3,2 procenta, z toho ceny pohonných hmot o 6,2 procenta. Meziročně jsou však ceny pohonných hmot vyšší o 19,9 procenta. Potraviny meziměsíčně mírně zdražily o 0,3 procenta a zvýšily se také ceny za zdravotní péči, pojištění aut a ceny letenek. Naopak klesly ceny nových a ojetých aut, oděvů a mobilního volání.
Cílem centrální banky USA (Fed) je udržet roční inflaci kolem dvou procent. Od recese v letech 2007 až 2009 se však inflace pohybuje pod touto úrovní, což vyvolává obavy, že by ekonomika mohla být stažena do destabilizujícího období poklesu cen. To je něco, co Amerika nezažila od 30. let minulého století.
Na druhé straně je příznivou zprávou, že zaměstnanost v zemi stabilně roste a míra nezaměstnanosti činí nyní 4,5 procenta, což je nejnižší údaj za téměř deset let. Oživují také ceny energií. Fed minulý měsíc zvýšil hlavní úrokovou sazbu podruhé za tři měsíce a uvedl, že očekává v letošním roce dvě další zvýšení úroků, napsala agentura AP.