Vědci ze zmiňovaného ústavu strávili dlouhá desetiletí zkoumáním záhadných úkazů nekonečného vesmíru. A po celou tu dobu pátrali i po odpovědi na otázku, zdali někde mimo naši planetu existuje více či méně inteligentní život.
Vědec z ústavu SETI, Seth Šostak, nám sdělil, že současná oficiální věda nám toho o existenci mimozemšťanů může povědět jen velice málo, jelikož žádného mimozemšťana prý dosud nenašla. Zatím věda nemohla jednoznačně potvrdit ani existenci jakékoli mimozemské formy života. Alespoň to by se podle Šostakových slov mohlo v příštích dvaceti letech změnit.
Proč jsme zatím v kosmu žádné mimozemšťany nenašli?
Vzhledem k nekonečnosti vesmíru a k teorii pravděpodobnosti je dost dobře možné, že inteligentní život existuje v některých ze vzdálenějších koutů vesmíru. Co se ale bezprostředního okolí planety Země týče, je daleko pravděpodobnější, že v blízké budoucnosti nalezneme spíše nějakou bakteriální formu mimozemského života, než „klasického“ mimozemšťana, míní Šostak.
Pokud jde o brzké navázání kontaktu s vyšší inteligentní formou života, je Šostak poněkud skeptický. Obrovská vzdálenost mezi různými slunečními soustavami totiž znamená komunikaci trvající stovky i více let, kroutí hlavou nevěřící Šostak. I kdyby existovala inteligentní civilizace na planetě vzdálené například 500 světelných let, znamenalo by to, že by náš signál zachytila nejdřív za 500 let. A pokud by nám obratem na náš signál odpověděla, trvalo by to dalších 500 let, než by k nám na Zemi signál dorazil. Takové jsou přinejmenším momentálně platné zákony současné školské fyziky, která udává za maximální možnou rychlost ve vesmíru rychlost světla. Ale nezapomeňme, že i věda se s železnou pravidelností plete. Tak třeba už jsou ufouni na cestě…