Bývalý předseda Akademie věd v rozhovoru pro server W4T.CZ, ve kterém se ptal moderátor Ivo Horváth, říká, že často s politiky jednal a zná politické prostředí. Ale jak sám uvádí, nikdy neztratil nezávislost, a nic mu nebrání v tom, aby se stal nadstranickým prezidentem.
Znalost politického prostředí vnímá Drahoš, tedy jeden z těch prezidentských kandidátů, kteří mají reálné šance na zvolení, jako výhodu. Podobně jako skutečnost, že má vystudovanou fyzikální chemii - do politiky by jako vědec vnesl více racionality, která v ní občas schází.
Podle Jiřího Drahoše nejintenzivnější část prezidentské kampaně ale přijde teprve podzimních parlamentních volbách, protože nyní by se jen zbytečně tříštila pozornost potenciálních voličů.
Ústava nadevše
Jiří Drahoš by ve srovnání se současným prezidentem Milošem Zemanem rozhodně více ctil ústavu a nepokoušel by se ji takzvaně ohýbat ve svůj prospěch podobně, jako jsme tomu byli u současného i minulého prezidenta svědky. A také by jako možný prezident nedopustil, aby byla česká zahraniční politika kvůli odlišným stanoviskům prezidenta a vlády nejednotná. V oblasti mezinárodních záležitostí by se proto Drahoš pravidelně radil s ministrem zahraničí.
Ve srovnání s dalším prezidentským kandidátem Michalem Horáčkem či se současným prezidentem vnímá Jiří Drahoš jako svou menší nevýhodu, že není tak dlouho známou osobností, jako oni. Drahoš si proto uvědomuje, že má před sebou velký kus cesty zejména v takzvané kontaktní kampani, kdy objíždí i různá města a vesnice, aby vešel do širšího povědomí veřejnosti.
Své šance na zvolení vidí Jiří Drahoš přesně tam, kam, kde je ukazují průzkumy veřejného mínění, jedním dechem ale dodává, že je musíme brát rezervovaně s ohledem na skutečnost, že občas volby dopadají volby ve srovnání s průzkumy diametrálně odlišně.
Jiří Drahoš si netroufá spekulovat, jestli bylo lepší, když prezidenta volili poslanci a senátoři. I všechna pravidla, která s volbou prezidenta souvisejí, vnímá taková, jaká jsou, a netroufá si je hodnotit.
Kontrola podpisů
Vzhledem k celkem vysokým preferencím, které vycházejí ze zmiňovaných průzkumů veřejného mínění, se Drahoš neobává, že by nenasbíral do petičních archů nezbytný počet padesáti tisíc podpisů. Jediným slabým místem může být moment, kdy jsou petiční archy kontrolovány ministerstvem vnitra. Při určitém podílu nepravých či neúplných údajů může být kandidát dokonce z voleb vyřazen. Tomu se ale Jiří Drahoš snaží předejít tím, že jeho pomocníci, kteří na podepisování archů dohlížejí, dbají, aby zájemci doprovázeli své podpisy kompletními údaji o své osobě.