Výdaje na školní potřeby a volnočasové aktivity dětí dále stoupají

22.08.2017 17:02 | wa pe | Diskuze

Rodiče českých dětí letos utratí za školní potřeby v průměru 2933 korun. Za volnočasové aktivity pak vydají za pololetí 3356 korun.

Foto: Public Domain

V porovnání s minulým rokem jsou tyto výdaje celkem o zhruba tisíc korun vyšší. Vyplývá to z průzkumu společnosti Profi Credit.

Sedm z deseti respondentů uvedlo, že jejich dítě navštěvuje alespoň jednu placenou volnočasovou aktivitu. Největší poptávka je především o jazykové, umělecké či sportovní kroužky, ale také třeba i o placenou odpolední družinu.

Podle údajů společnosti Provident Financial rodiče za školní pomůcky a kroužky pro děti letos zaplatí celkem 8,09 miliardy korun. Nejvyšší výdaje čekají rodiče prvňáků. "Na začátku školního roku budou rodiče prvňáků muset sáhnout hlouběji do kapsy. Vstup do prvního ročníku s sebou totiž přináší až trojnásobné výdaje oproti tomu, co rodiče zaplatí za starší potomky," dodal mluvčí firmy Ondřej Holoubek.

Z interních dat Providentu pak vyplývá, že v souvislosti s počátkem školního roku si lidé berou půjčku v průměru přes 20.000 korun. Z peněz financují například i úpravu pokojíčku, nákup nábytku či počítačů a tabletů pro děti a dalších věci, které ať už přímo nebo nepřímo souvisí s návštěvou školy a vzděláváním.

V případě studentů středních škol tvoří velkou část výdajů právě notebooky či počítače. Oproti minulosti je mezi školáky menší zájem o tablety, jejichž prodej dlouhodobě klesá. Vedle notebooků jsou jejich konkurenty chytré telefony. "Už tak vysoká poptávka po levnějších chytrých telefonech se před začátkem školního roku ještě zvyšuje. Smartphony s většími displeji mají například oproti tabletům výhodu multifunkčního zařízení, ze kterého můžete vedle psaní nebo nahrávání i volat," uvedl Jan Nejezchleb z Expert Elektro.

Místo klasických notebooků se do popředí zájmu studentů nově dostaly tzv. konvertibilní notebooky, které kombinují tablet a notebook. Je pro ně typický překlápěcí nebo odpojitelný displej, který je dotykový. Obecně je jeho předností lehkost a mobilita.

V poslední době se nákup školních potřeb přesouvá na internet. Podle Alexandry Čermákové ze srovnávače cen Heureka.cz jsou také trendem různé aplikace, které si školáci stahují do mobilních telefonů - od speciálních kalkulaček, převodníků jednotek po chemické tabulky.

Rodiče při výběru školních potřeb stále více hledí na jejich zdravotní nezávadnost a ergonomii. Nejvíce zřejmé je to u psacích potřeb a batohů, vyplynulo z nedávné ankety ČTK. V Česku nyní navštěvuje základní školy 906.000 dětí a 424.000 střední školy. Celkem v tuzemsku studuje, včetně vyšších a vysokých škol, 1,55 milionu lidí.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Akcie Provident Financial výrazně posílily

Ilustrační foto

Akcie Provident Financial letí strmě dolů, firma zhoršila výhled

Ilustrační foto

Jaká finanční doporučení uděluje Bible?

Inkluze ve školách si letos vyžádá o 400 milionů korun více, než se plánovalo

Zisk Provident Financial klesl o 46 %

Předložený návrh státního rozpočtu je v rozporu s pondělním usnesením vlády, kritizuje ministerstvo financí Bělobrádek



Čti více

Na pražské burze dokázala v týdnu posílit jen jedna emise!

Ilustrační foto

I investice do nemovitosti může být ztrátová

Americké akcie na závěr týdne posílily

Samsung Galaxy S9 by mohl být představen už v lednu příštího roku

Alibaba otevře v Číně 10 000 kamenných obchodů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.